Jeg har snakket med en infeksjonssykepleier jeg kjenner godt om dette. Blant annet fikk jeg tips om at Helse SørØst hadde god info her:
http://www.infeksjonskontroll.no/ikbVie ... 0feber.pdfSykepleieren mente alle infeksjonsavdelinger er i stand til å ta i mot ebolapasienter, men at det er uheldig at myndighetene ikke har vært klarere på at tiltakene nå egentlig er langt strengere enn nødvendig. Men erfaringsmessig skjer det glipp med rutinene de har. Det er menneskelig å feile. Med langt strengere sikringstiltak blir konsekvensene av feil kanskje ikke så alvorlig. Så dette blir som å ha flere lag med back-up. Greit når man kan, men OK uten så lenge minstekravene kan følges.
Problemet kommer om vanlige avdelinger etter hvert må ta i mot uten de spesielle ressursene som bare finnes få steder. Da vil noe av personellet som ikke er øvet og ikke har de tipp topp tilpassede ressursene, få problemer. Men denne infeksjonssykepleieren tror ikke det kommer dit.
En annen interessant link jeg fant:
http://www.fhi.no/tema/smittevern-i-hel ... verntiltakOg dette er det åndedrettsvern av tilsvarende type som nevnes i linkene:
https://butikk.felleskjopet.no/Produktk ... erneutstyrhttp://www.wi-ltd.com/safety/Medical_Sa ... ProtectionAngående denne avsporingen over her så er kulturelt betingede evnetester uansett meget dårlig egnet til å predikere vellykkethet i andre settinger. En evnetest laget av og for inuitter for 100 år siden hadde blitt pinlig for dagens nordmenn. Dessuten er det neppe gjennomsnittet som avgjør. Spørsmålet er da heller om det er mange nok med svært høy score og ressurser til å realisere disse. Det viktigste for å bekjempe ebola er kunnskap om ebola, behandling og forebygging OG materielle ressurser til å gjennomføre dette. Det er det denne tråden handler om? Ikke??
Det hadde vært en fin utfordring å få laget en guide eller to ut i fra linkene her.