en den gammel og med firkanta hull i midten?
i utgangspunktet ble ikke sånne steiner retta som vi i dag gjør det (med diamantavretter og sånn) men istedet varierte man kastet med å flytte sentrum (firkanta stang i firkanta hull med kiler fra to sider.
Om du gjør en insats med forskjellige kiler vil du kunne minimere kastet. Imidlertid blir det (nesten) aldri perfekt, så det som da gjenstår er å sette i et firkanta stålrør med et akselstål sveisa fast som aksling og kulelager og det hele så den aldri kommer til å flytte seg mer. Deretter bruker du en diamantavretter som er festet til selve stativet steinen er festa til, sånn at om steinen har kast kommer ikke avretteren til å flytte seg noe. Ved å flytte avretteren fram og tilbake vil du kunne fjerne kastet.
tormek har en noe laboratorie-aktig avretter, men er i tvil om den egner seg for ikke-tormek-produkter.
https://www.youtube.com/watch?v=r2alWjLRCqMbiltema har slipskive-avretter, men om steinen er stor blir den nok for pinglete.
du har ikke et bilde, da?